Trądzik jest problemem wielu nastolatków oraz osób dorosłych. W dzisiejszych czasach można leczyć go różnymi metodami, wśród których największą popularnością cieszą się oczywiście kosmetyki, leki i suplementy diety. Warto jednak co jakiś czas pozwolić skórze i żołądkowi odpocząć i spróbować zastosować na tę przykrą dolegliwość sprawdzone domowe metody.

Walka z bakteriami
Za tworzenie się ropnych wyprysków odpowiedzialne są bakterie, które namnażają się w zatkanych nadmiarem łoju porach. Żeby więc nie dopuścić do pojawiania się bolesnych pryszczy, dobrze jest wypróbować maseczkę czosnkową. Jej zapach może być wprawdzie dość nieprzyjemny, jednakże czosnek posiada doskonałe właściwości antybakteryjne i – co najważniejsze, nie uczula, zatem będzie dobry dla każdego. Aby przygotować maseczkę potrzebna jest jedna główka czosnku, którą należy rozgnieść i nałożyć na całą twarz, z ominięciem okolic oczu. Usuwa się ją następnie letnią wodą po 20 minutach, a na buzię stosuje się lekki krem nawilżający lub matujący.

Drożdże do picia
W przypadku problemów z trądzikiem dobrze działa również picie drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie. Bezwzględnie należy przestrzegać zasady, aby drożdże zostały rozpuszczone we wrzątku, ponieważ przed wypiciem muszą być one martwe. Martwe drożdże zawierają bowiem mnóstwo witamin z grupy B, których niedobór często prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej i pojawiania się niedoskonałości i wyprysków na skórze. Jeśli jednak drożdże będą rozpuszczone w wodzie zbyt chłodnej, zaczną one pobierać witaminy i składniki mineralne z przewodu pokarmowego, dodatkowo pogarszając kondycję skóry. Przygotowaną mieszankę drożdży z wodą trzeba pić codziennie rano i wieczorem, po jednej łyżce stołowej.

Peeling solny
Skuteczną walkę z trądzikiem wspomaga także regularne wykonywanie peelingów, które złuszczają martwe komórki naskórka i chronią przed zatykaniem porów. Domowy peeling można przygotować z łyżki stołowej soli oraz odrobiny żelu do mycia twarzy lub kremu nawilżającego. Składniki peelingu należy dobrze wymieszać i nałożyć na twarz. Następnie należy masować twarz okrężnymi ruchami przez około 2-3 minuty, uważając, by nie dostała się ona do oczu, ust i nosa. Na koniec twarz myje się letnią wodą i wklepuje się w nią krem matujący.

Mleko do przemywania
Należy również pamiętać o przemywaniu twarzy w ciągu dnia. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku wszystkich, którzy cierpią z powodu nadmiernego błyszczenia się skóry. Twarz dobrze jest przemywać mieszanką złożoną z kilku łyżek mleka i łyżeczki gałki muszkatołowej. Mieszanka taka ma działanie łagodzące oraz ściągające, dzięki czemu pomaga również zwalczać niedoskonałości i ropne wypryski i łagodzić ból towarzyszący ich pojawianiu się się na twarzy.