Nieestetyczne wypryski w okolicach twarzy czy dekoltu to koszmar niejednego człowieka w okresie dojrzewania. Za uprzykrzone zmiany skórne odpowiedzialna jest bardzo uciążliwa, przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, zwana trądzikiem. Dolegliwość zwykle spotyka osoby w wieku dorastania – dziewczęta między czternastym a siedemnastym rokiem życia oraz u chłopców między szesnastym a dziewiętnastym rokiem życia.

Przyczyny pojawiania się trądziku młodzieńczego
Za pojawianie się trądziku zwykle odpowiedzialne są hormony – androgeny. Hormony te aktywują się właśnie w czasie dorastania, co ma niekorzystny wpływ na kondycję skóry. Powiększone gruczoły łojowe, produkują zbyt dużą ilość łoju, co prowadzi do tworzenia się krost. Trądzik młodzieńczy pojawia się zwykle na twarzy, jednak nie jest to reguła, bowiem może występować także w rejonach pleców, dekoltu, ramion i pośladków.
U młodych osób problem z pryszczami może jednak pojawiać się także z innych przyczyn. Pośród nich można by wymienić alergie pokarmowe, pasożyty, reakcje na przyjmowanie medykamentów lub nieodpowiednie dbanie o skórę twarzy, co skutkuje zapychaniem gruczołów łojowych i w efekcie pojawianiem się trądziku.

Czym objawia się trądzik i jak go zwalczać
Trądzik przybiera postać zaskórników, zarumienia skóry, ognisk zapalnych, krostek czy też grudek. W pewnych przypadkach zmiany skórne rozwijają się do tego stopnia, że zaczynają powstawać nacieki ropne, torbiele oraz cysty, po których w licznych przypadkach pozostają szpetne blizny potrądzikowe. A usunięcie takich blizn jest już ogromnie trudne i wymaga specjalistycznych kuracji.
W leczeniu trądziku ważna jest jego właściwa diagnostyka, dlatego warto przedyskutować tą przypadłość z dermatologiem lub endokrynologiem. W przypadku trądziku grudkowo-ogólnego kuracja opiera się na włączeniu antybiotyków miejscowych oraz ogólnych. Natomiast, kiedy ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym, należy też często używać izotretynoinę, która pomaga zminimalizować ilość wydzielanego sebum i mikroorganizmów.
Przy miejscowym leczeniu trądziku młodzieńczego używa się w głównej mierze maści, kremów oraz żeli, mających w składzie retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki i kwas azelainowy. Osoby, które zmagają się z problemem bardzo rozległego trądziku, podejmują najczęściej leczenia doustne. Kuracja polega na używaniu wskazanych antybiotyków, pigułek antykoncepcyjnych, medykamentów przeciwzapalnych czy przeciwzaskórnikowych. W pewnych przypadkach zaleca się również zabiegi oczyszczające, specjalistyczne peelingi czy terapie laserowe.