Rola żony i męża w dwudziestym pierwszym wieku diametralnie odbiega od modelu z lat np. sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Polskie małżeństwo z tamtego okresu miało jasno ustalone obowiązki. Mąż pracował i utrzymywał całą rodzinę, żona dbała o dom.

Jak bardzo żona była uzależniona od męża?
Kobieta w małżeństwie wychowywała dzieci, zajmowała się zakupami, gotowaniem, sprzątaniem itd. Rzadko mogła pracować zawodowo. Nie miała więc żadnych możliwości na realizowanie swoich pasji, marzeń. Całe jej życie toczyło się wokół zaspokajania potrzeb wszystkich członków rodziny.

Nadeszły jednak czasy, kiedy kobiety zaczęły domagać się więcej praw. Chciały być nie tylko usługującymi mężowi poddanymi kobietami. Pragnęły realizować się zawodowo, robić karierę biznesową, mieć własne pieniądze.

Jaka jest teraz rodzina?
Obecnie jest inna niż ta kilkadziesiąt lat temu. Podział obowiązków został wyrównany i bardziej sprawiedliwy. Oczywiście tam, gdzie mąż rozumiał aspiracje swojej żony.

Modne stało się zupełnie inne jedzenie. Zaczęły na plan pierwszy wchodzić do posiłków warzywa i owoce. Mięso, mleko i jego pochodne zaczęły być spychane na ostatnie miejsce na liście. Słodycze straciły na uznaniu, ciasta obecnie piecze się częściej z marchewki i buraków niż z mąki.

Jaka moda obecnie przeważa?
Moda na lepsze i zdrowsze życie zaczęła opanowywać coraz więcej gospodarstw. Bardzo dużo obecnie widać osób biegających po parkach i lasach. Na każdym kroku ktoś uprawia sport. Restauracje oprócz tradycyjnego pożywienia zaczęły serwować także posiłki wegetariańskie, wegańskie i witariańskie.

Nowy styl życia zawładnął wieloma strefami. Nie tylko domowymi i żywieniowymi. To także sposób ubierania się, szukanie własnego stylu modowego. Ludzie zaczęli także wiele podróżować. Wycieczki po kraju i poza nim stały się rzeczą naturalną, bardzo pożądaną i na topie.

Czy każdy dał się wciągnąć w wir nowego lifestyle ?
Coraz więcej kobiet chce realizować się zawodowo. Nie chodzi tu o zwykłą pracę na trzy zmiany. Mowa tu o pracy biznesowej. Mężatki bardzo szybko powracają na swoje stanowiska zawodowe po urodzeniu dziecka. Często umieją tak się zorganizować, iż godzą obydwa obowiązki ze sobą.

Zajmują się biznesem online, zdobywają wciąż nową wiedzę na wszelkich kursach dokształcających. Pragną realizować swoje marzenia, są otwarte na swój rozwój osobisty.

Na każdym kroku widzimy, jak rozprzestrzenia się nowy styl życia. Zawładną nie tylko kobietami, ale także mężczyznami. Chętnie uczestniczą w życiu rodzinnym. Zajmują się dziećmi po przyjściu z pracy. Rozwijają u nich pasje, zaszczepiając im własne hobby. Nowy model rodziny to tata obecny w domu i mama mniej zabiegana w kuchni.

Częściej korzystają ze wspólnego wyjścia na spacer nie tylko z dziećmi. Organizują wspólne poranne lub wieczorne biegi po parku lub lesie. Ćwiczą na siłowni swoje mięśnie, gimnastykują się, by zachować sprawność fizyczną na długie lata.

Coraz więcej osób osiedla się poza miastem i dojeżdża do pracy samochodem. Niemalże w każdej rodzinie jest auto. Czasami każdy z jej członków ma swój własny. Nowy styl życia wiąże się z podniesieniem stopy budżetu domowego.