Zmiany skórne na twarzy, w przypadku dorastania to popularna dolegliwość. Zazwyczaj jednak, ponadto w dorosłym życiu, spotkamy się z problemem trądziku. Jego pozbycie się w większości przypadków wymaga udania się po poradę dermatologa. Wiele osób, które bez zauważalnej różnicy wykorzystywały różne sposoby terapii, zastanawia się, jak pozbyć się trądziku?

Skutecznych sposobów jest co najmniej parę. Możemy zastosować pewne domowe metody oraz takie, które podpowie nam lekarz. Tabletki na trądzik przepisywane przez dermatologa często mają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Mogą wymagać stosowania specjalnych środków ostrożności, jak choćby antykoncepcja czy badania enzymów wątrobowych. Niemniej jednak często raz zastosowana kuracja, może wystarczyć na bardzo długi czas. Różne środki na trądzik reklamowane w telewizji czy w radiu są możliwe do kupienia bez kontroli lekarza. Aczkolwiek ich działanie pozostawia wiele do życzenia. Zdarza się jednak, że mogą one funkcjonować.

Nieco mniej radykalna metoda to maść przeciwko trądzikowi. Zwykle skutki użycia takiego środka są różne. Nie każdemu pomaga w podobny sposób. Przy używaniu czegoś takiego także możemy spodziewać się skutków ubocznych, jak zaczerwienienie cery czy też alergie na słońce. Maść na to schorzenie zwykle zawiera w swoim składzie antybiotyk i substancje mające za zadanie złuszczanie naskórka. Są one tolerowane przez każdego w innym stopniu. Maść na trądzik może zawierać poza tym inny skład. Często posiada w swojej strukturze cynk, mający właściwości wysuszające. Produkty, które rozsmarowujemy na twarzy nie zawsze są pozytywne, gdyż mogą wydłużać czas gojenia się krost. Sytuacja zależy oczywiście od stopnia nasilenia trądziku. Używana miejscowo maść na trądzik zazwyczaj jest skuteczna, gdy mamy pojedyncze wypryski. Z kolei, gdy cała twarz jest wysypana krostami, lepsza opcja to najprawdopodobniej leki na trądzik.

Często leczenie trądziku trwa dużo czasu i jest konieczne stosowanie zapisanych leków. Czasami preferujemy domowe sposoby, ale tutaj również trzeba zachować ostrożność. Nasza skóra jest delikatna i aplikowanie nieprzetestowanych substancji może skutkować w najlżejszym przypadku zaczerwienieniem i obrzękiem na twarzy. Być może nie warto tak ryzykować. Pomoc specjalisty chorób skóry jest w tym przypadku nieoceniona.