Zdecydowana większość naszej populacji ma niezbyt przyjemne przygody z trądzikiem, który zazwyczaj powstaje w wieku dojrzewania i może występować na naszej cerze do 35 roku życia, a w sporadycznych przypadkach nawet dłużej. Niegdyś zbagatelizowany, był prawdziwą utrapieniem dla tych, którzy musieli zmierzyć się z jego agresywnymi postaciami. W obecnych czasach podejście do tej dolegliwości skórnej jest zgoła inne – opiera się na prawidłowym leczeniu oraz pielęgnacji.

Kiedy stosować kurację?
Co prawda w dużej liczbie przypadków trądzik jest niegroźny, a jego wysiew jest niezbyt duży, jednak w niektórych, ostrych przypadkach może powodować powstawanie blizn oraz deformacji skóry. U pacjentów z poważnym przebiegiem choroby konieczne jest wcielenie w życie właściwie ukierunkowanego leczenia farmakologicznego, które efektywnie rozprawia się z przypadłością. Jednymi z podstawowych rekomendacji do podjęcia takiego leczenia są: zmiany zapalne skóry, duży stan zapalny, przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, a ponad to guzki, krostki oraz ropiejące grudki.

Metodyka leczenia
Zanim zostanie przepisany nam jakiś lek, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego badania lekarskiego oraz na jego podstawie, w ścisłej korelacji od objawów klinicznych oraz uwarunkowań, dopasowuje się właściwe medykamenty. Działanie na wielu płaszczyznach — przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i przeciwłojotokowej – przynosi zdecydowanie bardziej zadowalające rezultaty, niż sięganie po sposoby mniej skompleksowane. W przypadku trądziku ważny jest moment rozpoczęcia leczenia.
Bezsprzecznie im wcześniej podejmie się terapię, tym lepsze efekty uzyskamy. Błędnym jest twierdzenie, że problem sam zniknie, a wyczekiwanie, aż wykwity pojawią się na znacznej części zmienionej chorobowo skóry, tworzy kolejne bardzo nieprzyjemne problemy.
W leczeniu środkami farmakologicznymi wykorzystuje się miejscowe działanie retinoidami, a w ciężkich przypadkach stosuje się antybiotykoterapię, łączoną z kuracją izotretynoinową (pochodna Wit. A). Antybiotyki mają zatrzymać namnażanie się bakterii i w ten sposób zapobiec ich dalszej kolonizacji na skórze Jeśli mamy do czynienia z trądzikiem w łagodnej postaci grudek oraz krostek wystarczającym jest punktowe stosowanie medykamentu, natomiast w pozostałych przypadkach absolutnie niezbędne jest leczenie kompleksowe. Pochodne witaminy A są stosowane przy dużej odporności organizmu pacjenta na same antybiotyki.
Zazwyczaj rekomendowana terapia hormonalna nadal powoduje pojawianie się u części pacjentów wiele sprzecznych myśli, zupełnie niepotrzebnie – jest ona nie tylko bezpieczna, ale zarazem skuteczna. Polega ona na antagonizowaniu androgenów – męskich hormonów. Podczas leczenia stosuje się spironolakton albo doustne leki antykoncepcyjne.

Kluczowa ciągłość prowadzenia kuracji
Podejmując leczenie, należy być świadomym, że zawsze jest ono długotrwałe oraz wymaga zdyscyplinowania ze strony pacjenta. Fundamentalną wiadomością, o której często się nie pamięta, jest fakt, że rozpoczęcie kuracji może spowodować chwilowe pogorszenie się stanu naszej cery. To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli pacjent jest pod stałą kontrolą dermatologiczną. Nowe wykwity są rezultatem otwierania się i oczyszczania niezbyt rzucających się w oczy wcześniej mikrozaskórników. Absolutnie nie powinno się bez spotkania z lekarzem przerywać leczenia, a wszelkie wzbudzające niepokój objawy trzeba konsultować z lekarzem prowadzącym.