Trądzik to problem nie tylko urody, ale także zdrowia – wymaga kompleksowego podejścia, w którym nietrudno o popełnianie błędów. Odbijają się one na wyglądzie i kondycji cery, a to może doprowadzić do nasilonego poczucia bezsilności. Taki stan umysłu z kolei przekłada się na rezygnację z kontynuowania wysiłków i odnowienie problemu. Zdecydowanie często dopiero długotrwała, cierpliwa pielęgnacja skóry przynosi wyczekiwane skutki – dobrze jest połączyć tabletki na trądzik, produkty kosmetyczne i dietę, a także starać się unikać kilku popularnych błędów.

Brak ochrony przed słońcem
Używanie dobrej jakości filtrów UVA i UVB jest absolutnie niezbędne nie tylko przy bardzo silnym nasłonecznieniu. Panuje potoczne przekonanie, że opalanie cery z trądzikiem działa na nią leczniczo, jednak jest to tylko mit. Po pierwszym, pozornym zmniejszeniu nasilenia objawów trądziku, powraca on ze zwielokrotnioną siłą, dlatego, że promieniowanie słoneczne uszkadza strukturę skóry i osłabia ją, narażając na skłonność do niedoskonałości. Szczególnie stosując złuszczanie kwasami trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie, jednak używanie dobrej jakości kremu z wysokim filtrem służy każdej cerze.

Niezważanie na sposób odżywiania i suplementację
Prawidłowa dieta, a przynajmniej unikanie spożywania wysoko przetworzonych, bogatych w cukry i węglowodany produktów, to konieczność jeśli chce się mieć piękną, nieskazitelną cerę. Dobrze jest połączyć to z suplementacją, najlepiej nabywając odpowiednio dopasowane preparaty na trądzik, które wśród składników zawierają substancje szczególnie służące cerze. Ich zażywanie pozwoli nie tylko przywrócić jej właściwą kondycję, ale także utrzymać pożądany stan rzeczy na dłużej.

Pomijanie peelingów i nawilżania
Następne popularne przekonanie głosi, że skóra tłusta i trądzikowa nie potrzebują nawilżania. To błąd – trzeba ją nawilżać, jednak powinno się używać odpowiednich, lekkich substancji. Można także unikać jej przesuszania. Zbyt duża ilość kosmetyków z alkoholem spotęguje problem, zamiast się z nim rozprawić. Skóra tłusta potrzebuje też peelingów, jednak gdy pojawiają się zaostrzone objawy trądziku, lepiej wykonać to przy pomocy delikatnego peelingu enzymatycznego. Mechaniczny może rozproszyć po całej twarzy bakterie.