Jeszcze za czasów naszych rodziców trądzik był najzwyklejszą dolegliwością która pojawiała się w okresie dojrzewania. Obecnie z kolei pojawia się on również u osób dorosłych, które okres dojrzewania mają dawno za sobą. Łagodny trądzik cechujący się zaskórnikami albo niewielkimi wypryskami i guzkami bez cech stanu zapalnego występuje dzisiaj u wielu osób- u młodych ludzi, u dorosłych, a szczególnie u kobiet przed miesiączką.

Jak sobie poradzić z tym nieprzyjemnym problemem? Nade wszystko trzeba przestrzegać zasad higieny. W tym celu należy kupić specjalistyczny krem, tonik oraz żel do czyszczenia cery. Trzeba koniecznie również unikać ostrych, słonych i tłustych posiłków. A co trzeba uczynić, jeśli to jednak okaże się niewystarczające?

Nade wszystko należy zastosować maść na trądzik. Na szczęście obecnie w aptece można kupić wiele takich maści bez recepty. Trzeba pamiętać, że w przypadku łagodnego trądziku nie są zalecane maści zawierające antybiotyki i sterydy. Lepiej wybrać maść zawierającą witaminą A. Działa ona bardzo dobrze na procesy przyrastania naskórka zapobiegając powstawaniu zaskórników. Ponadto pomaga ona uniknąć blizn i przebarwień. Maści te dość szybko poprawiają stan skóry, niemniej na pełne efekty należy poczekać około 3 miesięcy.

Można również przetestować maści z nadtlenkiem benzoilu. Mogą one jednak delikatnie przesuszyć skórę, a nadtlenek może lekko odbarwić włosy.

Inną równie często stosowaną maścią jest maść która w swoim składzie ma cynk. Substancją aktywną jest tutaj tlenek cynku. Dobrze jest nadmienić, że jest to dość łagodna maść- aby zobaczyć efekty jej działania trzeba będzie trochę poczekać. Wypryski mogą również zniknąć same po pewnym czasie.

W przypadku trądziku o łagodnym przebiegu rewelacyjnie sprawdzają się także smarowidła zawierające kwas salicylowy albo specyfiki medyczne wykonane na bazie ziół.

Na zakończenie trzeba wspomnieć o tym, że w każdej postaci trądziku warto udać się do lekarza dermatologii, który pomoże wybrać najbardziej skuteczną dla nas maść.