Zdrowe zęby są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, dlatego należy zadbać o nie już od najmłodszych lat.Próchnica jest bardzo nieestetyczna i może być powodem różnych innych, groźnych chorób. Warto pamiętać aby nie oblizywać dziecku smoczka, łyżeczki i innych przedmiotów, ponieważ próchnica jest zaraźliwa i bardzo łatwo się rozprzestrzenia. W ten sposób zupełnie nieświadomie można zarazić dziecko.

Zdrowie dzieci jest dla rodziców priorytetem, dlatego też powinni oni pamiętać o regularnych badaniach całego organizmu a także częstych wizytach u stomatologa. Na wizytę adaptacyjną warto zabrać pociechę, która ukończyła dwa latka. Podczas rejestracji należy poinformować w jakim wieku jest dziecko. Na pierwszej wizycie dentysta zazwyczaj zapoznaje dziecko z fotelem stomatologicznym i podstawowymi przyrządami. Takie działania pomagają znacznie obniżyć poziom strachu. Podczas kolejnej wizyty specjalista leczy chore zęby, a także lakuje zdrowe, aby jak najdłużej pozostały nienaruszone. Mitem jest, że zębów mlecznych nie należy leczyć ponieważ z wiekiem wypadają i na ich miejsce wyrastają nowe, stałe. Chore, nieleczone zęby mleczne przyczyniają do pojawienia się próchnicy w zębach stałych w późniejszym wieku. Wtedy leczenie jest bardziej dotkliwe i niekiedy bolesne gdyż stałe zęby posiadają korzeń i są bardzo unerwione. Wszelkie ubytki trzeba leczyć na bieżąco, aby zapobiec ich powiększaniu się.Aby znaleźć dobrego dentystę w swojej okolicy warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej a także zdać się na opinię znajomych. Pomocne w wyborze właściwego gabinetu są oceny zamieszczane przez innych pacjentów. Na stronie gabinetu dostępne są godziny otwarcia i szczegółowa oferta. Przed wizytą warto także zapoznać się z cennikiem. Koszt zabiegów stomatologicznych wynosi zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Coraz częściej gabinety dentystyczne posiadają specjalistę, który zajmuje się wyłącznie leczeniem dzieci. Taka osoba posiada ogromne doświadczenie i doskonałe przygotowanie.Doskonałą motywacją dla pociechy są nagrody, które otrzymuje za właściwe zachowanie w gabinecie. Zwykle są to kolorowe naklejki, zawieszki, szczoteczki do zębów, balony, kolorowanki, kredki czy breloki.Oprócz regularnych kontroli bardzo ważna jest oczywiście właściwa higiena. Już kilkumiesięcznym niemowlętom warto zakupić silikonową nakładkę na palec i przed spaniem delikatnie czyścić dziąsła. Kilkulatek powinien być już świadomy, że rano i wieczorem należy dokładnie wyczyścić ząbki z resztek jedzenia aby zęby były śnieżnobiałe i zdrowe.Gdy stałe zęby wyrosną krzywe, należy udać się z dzieckiem do ortodonty. Specjalista dobierze właściwy aparat, który wyreguluje zgryz.

U małych dzieci często wystarczający jest aparat ruchomy, który zakłada się jedynie na noc bądź po południu. Aparaty stałe występują w wielu wersjach, niektóre modele są całkowicie niezauważalne. Koszt leczenia ortodontycznego mieści się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.