Jedną z najczęściej występujących przypadłości wieku dorastania jest trądzik. Dolegliwość ta dotyczy większości osób w wieku młodzieńczym. Dolegliwość jaką jest trądzik połączona jest bezpośrednio z procesem pokwitania czyli zmianami hormonalnymi. W związku z nadmienionymi zmianami hormonalnymi dochodzi do zwiększenia wytwarzania się sebum, które to jest pierwszorzędnym czynnikiem sprawczym występowania wykwitów skórnych.

Bez wątpienia najodpowiedniejszym sposobem na zlikwidowanie wyprysków jest skorzystanie z doradztwa dermatologa, czyli lekarza, który wykwalifikowany jest w leczeniu dolegliwości skórnych. dermatolog dzięki dodatkowym testom skórnym stwierdzi jak w przynoszący rezultat sposób wyeliminować kłopoty z trądzikiem. Przeważnie przepisywana jest pacjentowi terapia farmakologiczna , która da możliwość zniszczyć zmartwienie u jego źródła.

Lekarz zajmujący się chorobami skóry to nie jedyne właściwe podejście.

Z racji tego poddamy pod przemyślenie jak zlikwidować pryszcze w okolicznościach domowych, bez używania terapii farmakologicznej.

Po pierwsze niezwykle ważne przy likwidowaniu pryszczy jest prawidłowe i co najistotniejsze cykliczne oczyszczanie skóry oraz złuszczanie martwego naskórka. Odpowiednie oczyszczanie umożliwi zniwelowania nadmiaru łojotoku oraz pozwoli na oczyszczenie zapchanych porów skórnych.

Następną wytyczną jest właściwy sposób odżywiania. Dieta, która jest bezpośrednią przyczyną aktywowania gruczołów łojowych, to dieta bogata w sól oraz ostre potrawy. Nie są polecane ponadto fast foody, wyroby cukiernicze oraz alkohol. Z racji tego jeśli mamy defekty skórne ( trądzik) powinniśmy zadbać o to, aby codzienna dieta była bogata w owoce, warzywa oraz odmienne produkty bogate w witaminy: A, E, K, które bezapelacyjnie pozytywnie oddziałują na naszą skórę.