Jedną z podstawowych przyczyn odpowiadających za występowania zmian trądzikowych są problemy hormonalne. Huśtawka hormonów która występuje w czasie dorastania może być podłożem dla wystąpienia niechcianych zmian na skórze twarzy, dekoltu czy pleców. Podobnie okres ciąży czy połogu. Gwałtowne zmiany hormonalne występujące w tym czasie, mogą dać znać o sobie właśnie jako wystąpienie mało estetycznych wyprysków na skórze. O ile w tych przypadkach pomocne może się okazać odpowiednio szybko wdrożone leczenie czy dostępne dla wszystkich tabletki leczące trądzik, to przy innych jego odmianach, najczęściej konieczna jest zmiana sposobu życia.

Nie tylko hormony mogą być przyczyną występowania zmian trądzikowych. Coraz częściej pojawia się on u osób dorosłych i u podstawy jego pojawiania się kryją się zadziwiające przyczyny. Okazuje się, że wszechobecny stres i niezdrowa dieta może również skutkować pojawieniem się zmian o charakterze trądzikowym. Jednakże różnią się one odrobinę od tych, jakie pojawiają się w okresie dorastania. Niejednokrotnie nie są rozsiane po całej cerze, a wyłącznie w jej dolnej części. Zwykle występują w okolicy żuchwy, wokół ust czy na szyi. Trądzik który występuje u ludzi dojrzałych pomimo, iż nie jest tak rozległy, to walka z nim może się stać niezwykle trudna.

Trudno jest wygrać z trądzikiem występującym w wieku dojrzałym. Powszechnie dostępne preparaty mogą być niewystarczające w tej nierównej walce. Zwykle niezbędna okazuje się wizyta u specjalisty dermatologii, który zaleci wykonanie badań i na ich podstawie postawi trafną diagnozę i wdroży adekwatne leczenie. Przeważnie odbywa się ono za pomocą efektywnych tabletek zwalczających trądzik, a często także leków hormonalnych czy nawet antybiotyków. Niejednokrotnie pacjent dotknięty wysypką trądzikową powinien także diametralnie przeobrazić swoją dietę oraz styl życia. Trzeba spożywać duże ilości wody. W taki sposób można oczyścić ciało z toksyn które są odpowiedzialne za pojawianie się wysypki trądzikowej.