Trądzik kojarzony jest głównie jako dolegliwość związana z okresem pokwitania i znikająca po tym czasie samoistnie. W rzeczywistości ciężkich stanów zapalnych w tej chorobie nie wolno pod żadnym pozorem zaniedbywać – nieleczone mogą pozostawić po sobie niemożliwe do pozbycia się przebarwienia a czasem blizny. Również w przypadku, gdy dolegliwości są znacznie delikatniejsze warto zadać sobie trud, by stany zapalne zniknęły szybciej i były powtarzalne znacznie rzadziej w kolejnych latach. Starając się znaleźć odpowiedź na niezwykle ważne pytanie – jak pozbyć się trądziku? W sieci można spotkać się z wieloma kluczowymi wiadomościami.

Trądzik – co jest jego powodem?
Trądzik kojarzy się przede wszystkim z wypryskami, czyli czerwonymi stanami zapalnymi na skórze. Jednakże trądzik „początkowy” to tak zwane wągry. Mogą mieć one postać otwartą – na cerze wyskakują wówczas ciemne kropki, lub zamkniętą, która objawia się jako białe kropki będące pod powierzchnią skóry. Powód pojawienia się tego typu dolegliwości jest identyczny – nadmiar łoju (znanego niektórym również pod nazwą sebum). Zbyt wysoka produkcja tej substancji najczęściej pojawia się w okresie pokwitania – kiedy sebum zatka pory naszej skóry, pojawi się stan zapalny.

Co uczynić w przypadku skóry podatnej na trądzik?
Zupełnie podstawowa rzecz, to delikatnie ją oczyszczać. Zalecane przez specjalistów jest stosowanie środków z serii przeznaczonej dla cery trądzikowej. Nie można zapominać o specjalnie przygotowanym dla takich osób toniku a także o przyjemnym kremie nawilżającym. Zaleca się także zastosować leczenie oparte na bazie produktów naturalnych, warto skorzystać przede wszystkim z dobrodziejstw ziela fiołka trójbarwnego. Poleca się nie tylko picie naparu, jak i używanie środków do stosowania zewnętrznego, a opartych na bazie wymienionego składnika.

Farmaceutyczne środki na trądzik
W przypadku, w którym samodzielne próby zaradzenia problemowi nie dają oczekiwanych skutków można wybrać się do lekarza. Może on zalecić antybiotyki, które niwelują stany zapalne – jak choćby tetracyklinę, tretynoinę czy też izotretynoinę. Skuteczne mogą okazać się także preparaty na bazie hormonów, ale stosuje się je zwykle tylko u dorosłych osób, u których trądzik młodzieńczy nadal występuje.