Trądzik to ogólne pojęcie oznaczające wiele rozmaitych problemów z cerą, które dotykają nie tylko nastolatków w okresie dorastania. Trądzik może być wywołany licznymi czynnikami, od poważniejszych kłopotów ze zdrowiem aż po nieodpowiednią dietę, dlatego warto działać kompleksowo. Takie działanie daje o wiele większe szanse, że walka z tą znienawidzoną przypadłością skończy się sukcesem i kompleksy odejdą w niepamięć raz na zawsze wraz z problematycznymi niespodziankami na twarzy i poczuciem dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego.

Odżywianie i suplementacja
Brak niektórych mikroelementów lub witamin może wpłynąć na cerę w bardzo niekorzystny sposób, z resztą, podobnie jak nadmierne spożywanie pewnych substancji. Powinno się przemyśleć gruntownie swoją dietę i znaleźć w niej słabe strony, a następnie pracować nad nimi konsekwentnie. Po pierwsze, monotonia w codziennej diecie ma swoje odzwierciedlenie na skórze, włosach i paznokciach. Organizm, by prawidłowo funkcjonować, potrzebuje kilku różnych pierwiastków. Nie można mieć ich wszystkich, jedząc w kółko identyczne śniadanie, obiad i kolację. Trzeba włączyć do swojej codziennej diety zdrowe dodatkowe produkty.
Farmaceutyki na trądzik również pozwalają na zlikwidowanie niedoborów, natomiast tylko pod kątem samej cery. Zazwyczaj zawierają cynk, witaminę A a także wyciągi z rewelacyjnie wpływających na nią roślin ziołowych. Trzeba się także wystrzegać wysoko przetworzonego jedzenia, które w składzie zawiera dużo substancji niekorzystnie wpływających na organizm. Żywienie się jedynie pizzą, kebabem i frytkami popijanymi colą zawsze odbija się na cerze.

Odpowiednia pielęgnacja
Nawet najlepsze tabletki na trądzik pomogą w niewielkim stopniu, gdy ciągle popełnia się błędy w pielęgnacji cery. Najczęstszym i najbardziej karygodnym jest nieoczyszczanie jej przed zaśnięciem. Zanim pójdzie się spać, powinno się bezwzględnie zmyć makijaż, jak również kosmetyki nałożone rano i sebum, które nagromadziło się się w porach skóry. Nieusunięte zanieczyszczenia przyczyniają się znacznie do powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych.
Innym częstym błędem jest unikanie nawilżania i przesuszanie cery tylko i wyłącznie silnymi preparatami oczyszczającymi, w wyniku czego pobudza się ją do zwiększonej produkcji sebum.