Osoby cierpiące na choroby psychiczne już od starożytności były piętnowane. Traktowano się je jako wyrzutków i pozwalano mieszkać na obrzeżach miast. Niekiedy chore psychiczne osoby wywożono z miast statkami i w ten sposób pozbywano się ich z otoczenia. Statek szaleńców jest częstym motywem w najrozmaitszych dziełach kultury. Szaleństwo bowiem zaczęto przedstawiać jako swoistą wyjątkowość i w ten sposób rozpropagowano jego romantyczną wizję. Natura chorób psychicznych bardzo długo jednak była tajemnicą dla ludzi.

Obecnie zdrowie psychiczne jest coraz częstszym tematem podejmowanym przez media. Świadczy to o tym, że nasze społeczeństwo zmierza w dobrą stronę i stara się szerzyć tolerancję dla osób cierpiących na choroby natury niefizykalnej. Lecz zanim otwarte rozmowy o chorobach psychicznych staną się codziennością, nasze społeczeństwo czeka jeszcze wiele wyzwań.
Jest wiele osób, które wstydzą się przyznać że ich psychika szwankuje i nie ma w tym nic dziwnego, nikt przecież nie chciałby być postrzegany jako „wariat” czy „osoba szalona, nieobliczalna, niepoczytalna”, a niestety często zdarza się, że tak właśnie traktowani są ludzie, o których wiemy, że borykają się z problemami natury psychicznej.

Nie powinniśmy się jednak wstydzić naszych problemów, a przede wszystkim nie bać się zasięgnąć opinii specjalisty, czyli w tym przypadku psychologa lub psychiatry. Psycholog nie jest lekarzem, zaś psychoterapeuta, o którym potocznie zwykło mówić się psycholog w praktyce nie musi być nawet psychologiem, czyli nie musi kończyć 5 letnich studiów psychologicznych, wystarczy, że zrobi kursy psychoterapeuty. Dlatego, tak ważne jest, aby przed wizytą u danego specjalisty sprawdzić jego kwalifikacje i doświadczenie. Psychiatra tym różni się od psychologia, że jest lekarze, w praktyce różnica polega na tym, że psychiatra może wypisywać recepty na leki, zaś psycholog nie.

Istnieją różne zdania na temat farmakologicznej terapii zaburzeń psychicznych, niekiedy zażywanie leków jest wskazane. Mają one taką przewagę nad terapią, która jest alternatywą dla leków, że działają szybciej, ale osobiście uważam, że na początku warto udać się do psychologa, który jeżeli uzna za słuszne skieruje nas do psychiatry, a ten przypisze nam odpowiednie leki. Leczenie chorób psychicznych nie jest niczym wstydliwym, w dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z pomocy specjalistów, co jest skorelowane ze wzrostem świadomości. Większość celebrytów i gwiazd korzysta z pomocy psychologów, nie jest więc żadną ujmą podjąć się takiego leczenia jeżeli czujemy, że problemy wynikają się nam spod kontroli.

Istnieje również przekonanie, że wizyta u psychologa/psychiatry jest tzw. „praniem mózgu”. Nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że każdej terapii poddajemy się dobrowolnie, a więc do rozpoczęcia jej potrzebna jest nasza zgoda, leczenie możemy przerwać w każdym momencie i nie musimy zgadzać się na poszczególne jego elementy. Specjalista powinien nas o wszystkim poinformować zanim wyrazimy naszą zgodę.