Trądzik występuje w różnych formach i wbrew powszechnym przekonaniom nie jest jedynie kłopotem dojrzewających nastolatków. Ten trądzik, który zagraża głównie w okresie dojrzewania, przejawia się występowaniem pryszczy, które nagle zaczynają pojawiać się na twarzy oraz pozostałych częściach ciała (dekolt, plecy etc.), określany jest mianem trądziku młodzieńczego. Jeżeli zastanawiasz się jak rozwiązać problem pryszczy wiedz, że taki trądzik może minąć samoistnie wówczas, gdy gospodarka hormonalna unormuje się w swej dojrzałej formie.

Trądzik w wieku dorosłym

Kolejnym momentem życia, kiedy pojawia się zagrożenie trądzikiem, jest okres między 30 a 50 rokiem życia. Wówczas najczęściej występuje trądzik różowaty. Przebiega on nieco inaczej niż trądzik w formie młodzieńczej, ale w nie mniejszym stopniu szpeci nasze twarze.

Całe życie grozi nam też trądzik wywołany. Ten rodzaj trądziku może spowodować kontakt z niektórymi substancjami (przykładowo oleje stosowane w przemyśle lub kosmetyki) a także z niektórymi lekami – szczególną grupę zagrożenia stanowią w tym przypadku sterydy.

W jaki sposób pozbyć się pryszczy w poszczególnych rodzajach trądziku?

Trądzik w każdej formie leczony jest w zasadzie podobnie, aczkolwiek postępowanie w przypadku trądziku wywołanego skupia się przede wszystkim na zastosowaniu środków profilaktycznych w postaci unikania kontaktu z substancjami, które trądzik spowodowały. Trądzik młodzieńczy, jeśli przebiega intensywnie, leczy się bardzo często przy pomocy antybiotyków i retinoidów. Podobnie bywa leczony trądzik różowaty, ale w w przypadku tego typu trądziku niezwykle ważną rolę ogrywa głównie profilaktyka to znaczy działania mające za zadanie zatrzymanie postępujących zmian skórnych.