Dla każdego człowieka świadomość, że jest się zdrowym, to prawdziwy skarb. Gdy nie dzieje się nic złego, możemy spokojnie spać i cieszyć się każdym dniem. Bardzo często jednak strach przed zachwianiem takiego błogiego uczucia powoduje, że nie wykonujemy rutynowych badań, aby w ramach profilaktyki jeszcze lepiej o siebie dbać. A przecież podstawowe badania, jak chociażby morfologia krwi zajmują chwilę i dają przekrojowy obraz stanu naszego organizmu.

Podstawowe badanie krwi

Chociaż pobranie próbki zajmuje dosłownie chwilę, a na wyniki nie czeka się długo, morfologia krwi jest niezwykle cennym badaniem. Tych kilka parametrów oznaczonych w warunkach laboratoryjnych daje niezwykle szeroki obraz stanu, w jakim znajduje się organizm. Podstawowe badanie krwi to wachlarz odpowiedzi na pytania związane ze zdrowiem. A dlaczego tak właśnie jest? Pewnie dlatego, że zdrowie to stan, determinowany w dużej mierze przez kondycję organizmu. A ten napędzany jest do pracy poprzez właśnie krwiobieg. To krew jest transporterem tlenu. I to ona zmienia swoje parametry, gdy tylko zaczyna dziać się coś niedobrego.

Interpretacja wyników

Jeśli chodzi o interpretację wyników, to należy zawsze pamiętać, że nawet niegroźne stany zapalne, spowodowane choćby katarem, potrafią pozmieniać naszą morfologię. Gdy więc widzimy, że pewne parametry są za wysokie, czy zbyt niskie, nie musimy panikować. Nawet wtedy, gdy nie potrafimy sobie przypomnieć, żebyśmy ostatnio źle się czuli. Organizm w momencie dostania się do niego bakterii czy wirusa natychmiast podejmuje walkę. Podobnie jest ze stanem zapalnym. Tak naprawdę możemy go fizycznie nie odczuwać, a on może toczyć się w naszym organizmie. Dlatego też niewielkie wahania nie muszą być powodem do zmartwień.

Choroby diagnozowane z badania krwi

Jak zostało już powiedziane, tego typu badanie daje niezwykle szeroki wachlarz odpowiedzi, co do stanu naszego zdrowia. Dotyczy to właściwie każdego układu w naszym organizmie, począwszy od układu oddechowego, a na pokarmowym skończywszy. Podstawowe badanie ma na celu zdiagnozować, czy nie toczą się w nas stany zapalne. Poza tym z krwi możemy dowiedzieć się, czy mamy cukrzycę, choroby nerek, wątroby, tarczycy, a nawet czy nie rozwija się w organizmie nowotwór złośliwy. Badanie krwi pozwala też określić stężenie każdego z hormonów, jakie w organizmie występują. Dlatego też badanie to jest tak cenne.

Zadbać o swoją krew

To, że krew jest naszym skarbem, wie każdy. Ale nie każdy o nią dba. Dostarczając do organizmu różne niezdrowe substancje, zwyczajnie ją zatruwamy. Efekt? Coraz gorsze zdrowie. Bo jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że to właśnie ona podtrzymuje wszystkie procesy życiowe, że to z krwią dostarczane są do wszystkich komórek niezbędne składniki odżywcze, to zrozumiemy również, że to stan krwi w głównej mierze warunkuje nasze samopoczucie.

Morfologia krwi to bez wątpienia badanie na wagę złota, choć wcale nie należy do najdroższych. Pozwala natomiast szybko zdiagnozować problemy zdrowotne i wskazuje, jak z nimi sobie radzić.