Okres dojrzewania niesie ze sobą wiele niedogodności zarówno dotyczących sfery psychicznej jak i fizycznej. W tej drugiej niewątpliwie prym wiedzie bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która pojawia się u większości dojrzewających osób -jest nią trądzik. W pierwotnym stadium przypadłości trądzik cechuje się obecnością zaskórników zwanych też wągrami, w dalszej kolejności występują grudki i wypryski, aż w ostatnim stadium można zaobserwować sino- czerwone guzki wypełnione ropą, które mogą pozostawić blizny.

W jaki sposób poradzić sobie z trądzikiem? Kluczem do wyleczenia jest oczywiście właściwa higiena, jednak trzeba również zastosować żel czy maść na trądzik. Jakie medykamenty są stosowane najczęściej?

Nie ma wątpliwości co do tego, że są to maści sterydowe i antybiotykowe. Na rynku dostępne są również maści zawierające jednocześnie antybiotyk i steryd. Ta grupa maści jest bardzo skuteczna, jednak posiada także sporo skutków ubocznych. W przypadku sterydów mogą pojawić się przebarwienia albo stać się „cieńsza” i mogą również wystąpić problemy z układem krwionośnym, z kolei w przypadku antybiotyków mogą wystąpić grzybice oraz zjawisko uodpornienia. Dlatego też maści te nie powinny być stosowane długotrwale. Warto też wiedzieć, że nie powinno stosować się ich w lekkich postaciach trądziku, w których nie występuje silny stan zapalny, bowiem wówczas ryzyko wystąpienia działań niepożądanych będzie wyższe niż szansa wyleczenia trądziku. Dla łagodnych postaci zalecane są raczej maści zawierające witaminę A albo cynk.

Na samo zakończenie należy nadmienić, że bez względu na to, jaki rodzaj trądziku się pojawił, to warto udać się do dobrego lekarza dermatologa cieszącego się dobrymi opiniami wśród pacjentów, aby ten wybrał odpowiednie medykamenty. Należy również przestrzegać zasad higieny oraz odstawić z diety potrawy ostre, słone i tłuste oraz słodycze.