Trądzik to choroba, wokół której narosła cała masa legend. Opowiemy wam zarówno o najbardziej znanych mitach, które nagromadziły się wokół tego problemu, jak również o faktach, które należy potraktować bardzo poważnie.

Trądzik – problem nastolatków
To jeden z najpowszechniejszych mitów, jaki krąży wokół trądziku. Choć choroba ta dotyczy rzeczywiście 80% nastolatków, jednak nie jest ona chorobą wyłącznie tej grupy ludzi. W dużym stopniu i coraz częściej pojawia się ona u osób po trzydziestym roku życia, skutecznie komplikując i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny
Prawdą jest, że chociaż trądzik nie jest chorobą, która może spowodować duże dolegliwości z natury fizycznych, jest on poważnym defektem zarówno kosmetycznym, jak i psychicznym, który może być przyczyną dodatkowych problemów. Jednym z najgroźniejszych, za to prawdopodobnych i bardzo możliwych stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz olbrzymi dyskomfort psychiczny. Dlatego też nie powinniśmy bagatelizować problemu, który naprawdę może prowadzić do poważnych problemów.

Trądzik – choroba zakaźna
To powszechny mit, który towarzyszy nam od wielu lat. Trądzikiem NIE można się zarazić od innych, a bakterie, wywołujące go znajdują się we florze bakteryjnej także osób zdrowych.

Przyczyną trądziku jest zła dieta
I tak i nie. Wbrew panującej powszechnie opinii, odżywianie nie wpływa na powstawanie trądziku, a nieprawidłowości w sposobie rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta w przypadku niektórych może co prawda nasilić zmiany trądzikowe, jednak ostatnie badania udowadniają, iż nie dotyczy to dużej grupy osób y których występują zmiany trądzikowe, a wyłącznie małego odsetka chorujących. U niektórych osób zauważa się nasilenie zmian skórnych po zjedzeniu tłustych potraw, ostro przyprawionych, lub też po zjedzeniu czekolady. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko, występujące tylko u niewielkiej liczby osób cierpiących z powodu trądziku.
Prawdą jest natomiast, iż odpowiednia dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może spowodować zmniejszenie wydzielania się łojotoku, a więc pozytywnie wpłynąć na stan oraz wygląd skóry twarzy.

Słońce i solarium to najlepsze lekarstwa na trądzik
To niezwykle popularny mit, w który wierzy wiele osób. o prawda słońce i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo i co ważne, wysuszając skórę. Jednak proces nadmiernego wysuszenia skóry prowadzi do wzmożenia wydzielania się łojotoku, dlatego to błędne koło. Nie należy jednocześnie zapominać, że nadmierne eksponowanie skóry na słońcu może prowadzić do o wiele poważniejszych problemów skórnych, niż trądzik – również groźnego czerniaka!

Intensywne mycie twarzy wyleczy trądzik
To mit, któremu często ulega mnóstwo osób dotkniętych zmianami skórnymi. Zbyt częste i zbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę doprowadza do nadmiernego wysuszenia skóry i jednocześnie wydzielania nadmiernej ilości sebum, co z kolei wpływa na pogorszenie się stanu skóry. Nie można przy tym zapominać, że prawidłowa higiena to sprawa kluczowa, w związku z czym twarz trzeba myć dwa razy w ciągu dnia, najlepiej przy użyciu odpowiednich żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądzik? Tego się nie leczy
Zdanie to jest oczywiście nieprawdą. Nieleczony trądzik może doprowadzić do poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Zmiany trądzikowe pozostawione same sobie nie znikają, a co więcej nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. W dużym stopniu pomóc mogą odpowiednie suplementy diety oraz leki przeciwtrądzikowe, z tym, że tak jak w przypadku innych schorzeń, zaleca się wizytę u specjalisty w celu leczenia zmian. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony działają na nasilenie zmian trądzikowych
Stwierdzenie powyższe jest prawdą. Zwykle zmiany skórne wzmagają się pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed rozpoczęciem się menstruacji.
Podobne zmiany zaobserwować można w czasie ciąży – u jednych kobiet ciąża może spowodować całkowite ustąpienie zmian, u innych wręcz odwrotnie – poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.