W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas jest w biegu. Ludzie są w ciągłej pogoni za pieniądzem. Z dnia na dzień coraz bardziej pochłania nas praca. A po pracy życie rodzinne. Coraz częściej zapominamy o sobie, a co za tym idzie – zapominamy o własnym zdrowiu.

Zdrowie jest bardzo ważne. Niestety zaczynamy o tym pamiętać dopiero wtedy, gdy coś zaczyna się dziać w naszym organizmie. Kiedy poczujemy ból od razu pędzimy do specjalistów, aby znaleźć jego źródło. Nie tak powinno to jednak wyglądać.
Powinniśmy badać się regularnie. Wykonywać powinno się regularnie chociażby podstawowe badania krwi, jakim jest morfologia.

Morfologia jest to badanie, które wykonywane jest zarówno w celach profilaktyki, jak również w diagnostyce przeróżnych schorzeń. Kiedy się źle, jesteśmy osłabieni senni, to lekarz rodzinny zazwyczaj wysyła nas na morfologię krwi. Jednak badanie to powinniśmy wykonywać co najmniej raz w roku. Pozwala ono wykryć wiele schorzeń na wczesnym ich etapie.

Wyniki morfologii interpretuje lekarz, który może z naszej krwi wyczytać bardzo dużo informacji. Może on sporo powiedzieć o naszym ogólnym stanie zdrowia i ewentualnie, jeśli istnieje taka potrzeba, może wdrożyć odpowiednie leczenie.

W próbce krwi, która zostaje nam pobrana podczas pobierania krwi przez wykwalifikowaną osobę, odczytuje się między innymi stężenie hemoglobiny oraz liczbę czerwonych i białych krwinek. Oprócz tego można także określić właściwości tych krwinek, tzn. np. wskazanie, jakiej są one wielkości. Poza tym wskazane zostają proporcje pomiędzy tymi krwinkami, które pomagają szczegółowo określić, czy pacjent nie jest przypadkiem narażony na anemię, czy odżywia się właściwie czy też nawet czy w jego organizmie jest prawidłowa reakcja na leczenie wszelkich zakażeń.

Morfologia krwi pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz jego trybu życia. Jednak nie zawsze sama morfologia jest wystarczającą. Czasami, aby postawić diagnozę należy również wykonać serię różnych innych badań. Dopiero wtedy można rozpocząć kurację, jeśli istnieje taka potrzeba.

Wydaje się, że osoba zdrowa powinna mieć idealne wyniki morfologii. Często jednak, nawet u takich osób, wyniki te odbiegają od normy. Wpływ na wyniki mają bowiem nie tylko choroby. Również nasza dieta, nasze życie (w którym niestety coraz częściej jesteśmy zabiegani) oraz wiek mają ogromny wpływ na wynik badań krwi. Zrozumiałym jest, że wynik nastolatka zupełnie będzie odbiegać normą od wyniku osób ponad 60 rokiem życia. Zupełnie inny wynik będzie miało niemowlę czy tez kobieta, która jest aktualnie w ciąży. Dlatego z wynikiem krwi każdorazowo powinniśmy udać się do lekarza, który obiektywnie oceni, w jakim stanie jest nasz organizm.

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, to morfologię można wykonać o dowolnej porze dnia, a nawet nocy. Dodatkowo, jeśli nie ma wymogu pozostawania na czczo, to przed badaniem można przyjmować pokarmy oraz napoje. Nie odstawiajmy również leków, które przyjmujemy na stałe. Czasem zdarza się tak, że kilka dni przed badaniem należy zachować określoną dietę. Wszelkie zalecenia są indywidualnie ustalane z lekarzem prowadzącym.
Morfologię krwi powinniśmy wykonywać raz w roku. Mimo tego, że jest to ogólne badanie krwi, może ono pozwolić na wczesne wykrycie poważnych chorób. Nie obawiajmy się tego, bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.